Zednické opravy

Mezi naše nejčastější zednické opravy ve výškách patří oklepávání degradovaného materiálu na fasádách domů. Ve většině případů provedeme prohlídku, případně diagnostické slanění, posoudíme stav fasády a množství narušených míst a zkonzultujeme s Vámi následující postup. Nejčastěji se odebere a oklepe uvolněný a degradovaný materiál a poté se pomocí "spritzování" poškozená místa zpevní, aby nedocházelo k další degradaci materiálu. Tento způsob opravy je víceméně provizorní. Slouží hlavně k odstranění nebezpečí pádu volných částí z říms a fasády domu. 

Další možností je doplnění těchto "očištěných" míst materiálem a zatočení do roviny se zbytkem povrchu fasády. Následně je možnost štukování a nátěr fasádní barvou. V případě dezolátního stavu některých prvků na fasádě domu můžeme nabídnout i montáž záchytných sítí, které minimalizují riziko pádu uvolněných částí říms, balkonů, ozdobných štuků a podobně. 

Další nejčastěji prováděný typ zednických oprav je odstranění nebo rekonstrukce komínů. Pokud je Váš komín již očividně unavený, je zde uvolněné zdivo nebo je jakkoliv jinak poškozený, je to čas pro naši návštěvu. U komínu nejprve provedeme oklepání degradovaného materiálu nahozeném na komínu, pokud zde nějaký je. Poté dojde k pročištění spár, propláchnutí vodou pro odplavení prachu a dalších nesoudržných částí ve spárách komínu. Následně se doplní materiál a celý komín se přespáruje. V případě trhlin v komínu, se lokálně aplikují helikální výztuhy, které komín "svážou". Samozřejmě záleží na celkovém stavu komínu, který bude konzultován během prohlídky a před zahájením prací. V některých případech je nutné komín zbourat a vystavět nadstřešní část novou. Poté dojde k vylití nové komínové hlavy betonovým potěrem. Po úspěšném vystavění nové nadstřešní části můžeme nechat Váš komín hezky cihlový, nebo ho lze nahodit, zatočit do roviny a případně natřít fasádní barvou v odstínu dle Vašeho výběru. 

V některých případech je však lepší celou věc zkonzultovat s kominíkem a při větším počtu komínu zjistit, které komíny jsou funkční a které svou funkci již neplní. V tomto případě si totiž do budoucna ušetříte spoustu problémů s řešením stavu komínu, případné zatékání do střechy v okolí oplechování komína a tím pádem i peníze za následné opravy komína, který již neplní svou funkci. Toto je velmi častý jev u starých domů převážně v centru Prahy, kde jsou komíny často v dezolátním stavu, přidělávají svým majitelům spoustu starostí, ale přitom již dávno nefungují. V tomto případě je (po předchozí konzultaci s kominíkem) lepší nechat komín odstranit a nechat střechu zaklopit.

Mezi další nejčastěji prováděné opravy patří lokální zednické vysprávky. Hlavně v případě celkové renovace fasády, kdy je potřeba lokálně doplnit materiál a fasádu domu sjednotit před následnými renovačními pracemi. 

Nejčastější případ je ovšem oprava děr od ptactva v kontaktním zateplovacím systému budov. Pokud je v okolí Vašeho domu les, park či větší množství zeleně celkově, můžete se setkat s datlovitým ptactvem, která hledá hnízdění nebo potravu ve fasádě Vašeho domu. To v praxi znamená, že si ptactvo vytvoří otvory ve Vaší zateplené fasádě, které mohou být v některých případech opravdu velké. Do Vašeho zateplovacího systému se poté může dostat voda, která ničí tento systém zevnitř. V tomto případě se k místě problému slaníme a zkontrolujeme, jestli zde ptactvo nehnízdí. Pokud zde není hnízdo, můžeme otvor vyříznout do čtvercového tvaru, doplníme vyklovaný blok polystyrenu, přetáhneme armovací textilií, kterou (pokud stav původního materiálu dovolí) navážeme na původní a zatáhneme fasádním lepidlem Weber. Po zaschnutí, které trvá z pravidla jeden až dva dny, na místo aplikujeme fasádní barvu, případně strukturovanou omítku tonovanou v odstínu Vaši fasády.